architektura

W odległości 500 m od miejsca Państwa pobytu stoi perła secesji- willa Łąkowy Kamień  . Była własność Gerharda Hauptmana  niemieckiego Noblisty który tu mieszkał do śmierci w 1946 r.  Obecnie jest tam muzeum i bardo często okazjonalne wystawy dotyczące naszego terenu.

Niepowtarzalnym  obiektem jest  drewniany kościół „WANG”  w Karpaczu .

Będąc Agroturystyce u Szkota przebywacie Państwo prawie w centrum „ Doliny Pałaców i ogrodów” składającej się z unikalnego kompleksu 30 przepięknych rezydencji. Na obszarze zaledwie  100 ha  spotykają się gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.

Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem  i urozmaiconą architekturą ogrodową.    Trzeba je koniecznie zobaczyć i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy.

Wartym polecenia jest bogactwo budownictwa regionalnego o wpływach tyrolskich i łużyckich, wybitne świadectwo bogatej historii tych ziem oraz dziedzictwo wielokulturowości. To kompleksy: sanatoryjny w Cieplicach i turystyczne w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Sobieszowie, Wojkowie. To także zachowane zabytki przemysłowe. To wspaniała część historii Europy która pozostała w prawie niezmienionej formie .

Jeśli chcielibyście Państwo zobaczy najciekawsze obiekty to prezentuje je  Park Miniatur Zabytków Dolnego Sląska w Kowarach jako ich miniatury .

W promieniu   do 10  km  od nas są oddalone oryginalne obiekty pałacowe, takie jak ;

Wojanów, Pakoszów, Pałac  na Wodzie w Staniszowie Dolnym,  Staniszów Górny, zamek Chojnik  w Sobieszowie, Pałac w Sobieszowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach, Pałac Paulinum oraz Dwór Czarne w Jeleniej Górze , Pałac Schaffogoschów w Cieplicach.